Koji su klinički simptomi i faze venske insuficijencije?
Faze venskog oboljenja
Oboljenja površinskih vena mogu da pogode muškarce i žene svih dobi i nivoa aktivnosti. Mnoge osobe imaju vidljive proširene vene, dok druge nemaju vidljive znake oboljenja.
Tačna dijagnoza je osnov za tačnu klasifikaciju problema sa venama.
Kako bi se umanjila konfuzija i kako bi postojao standardan način razgovora o problemima sa venama, grupa stručnjaka kreirala je sistem klasifikacije poznatiji kao CEAP. Ovaj akronim označava:
- Klinički – izgled vena pacijenta
- Etiologija – da li je problem nasleđen ili ne
- Anatomija – koje vene učestvuju
- Patopsihologija – u kom pravcu teče krv (normalni ili abnormalni tok) i da li je protok krvi blokiran.
Nema vidljivih znakova oboljenja površinskih vena
Noga koja ne pokazuje vidljive znake oboljenja površinskih vena.
Paučinaste vene
Vene koje možete da vidite ili osetite odmah ispod površine kože nazivaju se površinskim venama. Paučinaste vene su grupe sitnih krvnih sudova koji nastaju blizu površine kože. Često su crvene, plave ili ljubičaste i imaju izgled paukove mreže. Obično se nalaze na licu i na nogama.
Proširene vene
Proširene vene na nogama se obično javljaju odmah ispod površine kože. Ovi uvećani ili prošireni delovi se lako vide jer izgledaju debelo i čvornovato.
Edem
Ako patite od hronične venske insuficijencije, edem često nastaje u donjim ekstremitetima i člancima. Udubljenje u tkivu može da nastane tokom produženog perioda kada se pritisne prstom.
Uzroci nastanka mogu biti konzumiranje kafe ili alkohola, stajanje ili sedenje tokom dužeg perioda, visoka temperatura i fluktuacija hormona.
Promene na koži
Produženo nakupljanje i povećani pritisak u venama može da izazove da koža postane crvenkasto-braon boje. Ovo se najviše primećuje oko članaka ali takođe može da pokrije i cevanice i stopala.
Venski čirevi
Venski čirevi su obično nežni na dodir, plitki i umereno neprijatni. Oni predstavljaju komplikacije prethodnih faza oboljenja površinskih vena.
Često počinju kao ranice koje mogu da se prošire u velikoj meri. Venski čirevi mogu da luče tečnost i mogu biti crvenkastog izgleda.
Kako mogu da sprečim površinsku vensku insuficijenciju?
Da bi se umanjio rizik od nastanka površinske venske insuficijencije, preporučuje se zdrav način života. Naročito je važno dovoljno vežbanje, izbegavanje alkohola i cigareta i uravnotežena ishrana.
Blaga ili umerena fizička aktivnost (npr plivanje ili hodanje) može da pomogne, ali teška fizička aktivnost može pogoršati površinsku vensku insuficijenciju. Pored toga, Lioton 1000® gel može da spreči komplikacije usled proširenih vena.